Zařazeno do skupiny:
Kyseliny a regulátory kyselosti
Hydrogenuhličitan draselný - Wikipedie [ web ]
Uhličitan draselný - Wikipedie [ web ]
Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm [ kniha ]
Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová [ kniha ]
Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray [ kniha ]
A consumer's dictionary of food additives [ kniha ]
Uhličitan draselný je bílý, silně hygroskopický prášek; hydrogenuhličitan tvoří bílé krystalky nebo prášek – je bezbarvý, bez zápachu a je rozpustný ve vodě. Jsou zdrojem potřebného draslíku pro organismus. Dřív nazývaný také potaš nebo salajka.
Tyto uhličitany fungují jako emulgátory, mající kypřící účinky a upravují kyselost potravin. Jsou používány v pekárenství, při výrobě margarínů a jako zdroj draslíku – tj. slouží k obohacování potravin tímto prvkem. Dále nacházejí využití při zpracovávání kakaových bobů a kávovinových náhražek a jejich účinky urychlují vysoušení hrozinek. Nařízení Komise (EU) 2017/1270 ze dne 14. července 2017, je možné použití E 501 u loupaného, krájeného a na kousky nařezaného ovoce a zeleniny jako stabilizátor a regulátor kyselosti.
Hydroxid draselný se sytí oxidem uhličitým. Při reakci hydroxidu draselného a oxidu uhličitého vzniká uhličitan draselný.
Látky se považují za bezpečné. Podle některých zdrojů může uhličitan draselný způsobovat citlivým osobám podráždění pokožky a záněty kůže na hlavě, na čele a na rukou.
Potaš se dříve získávala tradičním způsobem – pálením lesního dřeva. V ČR (celé EU) smějí být uhličitany draselné přidávány téměř ke všem potravinám s výjimkou dětské výživy. V omezeném množství je lze přidávat i do kypřících prostředků pro pekařské výrobky k dětským příkrmům. Povoleny jsou i v USA.