Publikováno: 09.10.2012 Autor: Neznámý
Potraviny, které vám zaručeně můžeme doporučit jako základ zdravé stravy a zdravého života.
Luštěniny jsou levné a lze je snadno uvařit, proto by měli být základem jídelníčku každého člověka. Jsou bohatým zdrojem bílkovin a proto jsou velmi populární mezi vegetariány jako náhrada za maso. Také jsou plné vlákniny a černé fazole mají dokonce malé množství omega-3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na výdrž srdce. Pravidelnou konzumací tmavých fazolí do sebe také dostáváte malé množství antioxidantů.
Kapusta je vhodným kandidátem v prevenci v boji proti rakovině prsu. Podle studie Michiganské univerzity se u žen, které jedli více než tři šálky kapusty týdně, snížilo riziko rakoviny prsu až o 50 procent. Kapusta je zdrojem kyseliny listové, vlákniny a antioxidantů. Je také bohatá na vitamín K, ten pomáhá například pro správné srážení krve.
Losos a to především volně žijící losos je bohatým zdrojem vitamínu D a omega-3 mastných kyselin, která dokáže ochránit nejen vaše srdce, ale i cévy a šedou kůru mozkovou.
Vlašské ořechy sice mají vysoký obsah tuku, ale jsou zdravější než nasycené tuky v mase nebo v mléčných výrobcích. Ořechy příznivě ovlivňují mozkovou činnost. Příznivě působí proti srdečním a cévním chorobám, dále regulují krevní tlak a snižují hladinu cholesterolu.
Dýně je nízkokalorické zelenina, která má vysoký obsah vlákniny a vitamínu A. Její oranžová barva vám jistě už také napověděla, že je zdrojem velkého množství beta-karotenu, ten mimo jiné pomáhá předcházet onemocněním srdce.
Jablka mají vysoký obsah vlákniny, zejména rozpustné vlákniny tzv. pektin. Zlepšuje zažívání a podporuje činnost mozku. Jablka obsahují mnoho výživných látek přímo ve slupce a proto by se neměla loupat, patří mezi ně vitamíny a minerály. Jablko také uspokojí chuť na sladké.
Plody borůvky nemusíme ani zdlouhavě představovat, co je, ale dobré u nich vypíchnout je, že jsou lékem na celý seznam nemocí. Posilují imunitní systém, jsou zdrojem vitamínu C a E a jsou také silným přírodním zdrojem antioxidačních látek. Borůvky mohou léčit chřipku, angínu, podporují činnost srdce a paměť.
Banány mají vysoký obsah draslíku, který napomáhá v boji proti vysokému krevnímu tlaku a má zásadní význam pro správnou funkci svalového a trávicího systému, snižuje riziko infarktu. Je také bohatý na vlákninu a železo. Obsahuje vitamín B, který mírní nervový systém.
Brokolice patří do košťálové zeleniny jako zelí nebo květák. Je spojována s prevencí nádorových onemocnění, především prostaty. Brokolice má také vysoký obsah vlákniny a jídelníček bohatý na vlákninu může pomoci snížit krevní tlak. Brokolice obsahuje více jak 90% vody a má velmi málo sacharidů, je zdrojem vitamínu skupiny B. Naleznete v ní také vitamín E a kyselinu listovou.
Špenát je listová zelenina plná živin, jako je např. železo, vápník a vitamín A. Špenátu by se zejména neměli vyhýbat budoucí maminky protože zabraňuje poškození plodu během těhotenství. Dále obsahuje vitamín C, K a A, snižuje riziko infarktu, může zabraňovat šedému zákalu, dále prospívá k vývoji červených krvinek.
Nejen, že jsou chutné, ale sladké odrůdy brambor obsahují draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak a riziko mrtvice. Sladké brambory jsou bohaté na minerály, vlákninu a jsou téměř bez tuku.
Obsahují draslík a hořčík. Fazole pomáhá držet správný krevní tlak. Jsou vysokým zdrojem vlákniny, které snižují cholesterol v krvi. Fazole jsou také bohaté na železo a bílkoviny, což slouží jako náhrada za maso u vegetariánů.
Pokud nejste zrovna fanoušek fazolí, můžete vyzkoušet čočku, její výhodou je například snadná příprava a je stravitelnější než hrách nebo fazole. Čočka obsahuje větší množství minerálních látek jako je železo, měď, zinek, selen, draslík nebo chrom. Konzumací čočky také do sebe dostáváte vitamíny skupiny B. Podporuje tvorbu červených krvinek a je tedy vhodná na chudokrevnost.
Řepa je zásaditá, obsahuje selen, kyselinu listovou, vitamín C a draslík. Pomáhá zbavovat mozek těžkých kovu jako je například hliník. Snižuje riziko srdečních onemocnění, zesiluje stěny cév a je dobrým pomocníkem při boji proti mykózám.
Je zatím v mnoha domácnostech neatraktivním jídlem, nicméně se v jeho případě ochudíte o přísun vlákniny, celou škálu vitamínů B. Dále obsahuje kyselinu listovou a sodík. Jeho tmavě fialová barva je důkazem, že má silné antioxidanty, ty jsou důležité pro ochranu mozkových buněk. Pomáhá předcházet vzniku volných radikálů.
Je jedna z mála druhů zeleniny, která snese venkovní mrazivé počasí. Pomáhá například proti stresu, zácpě a při detoxikaci organismu. Je zdrojem mnoha nepostradatelných vitamínů, mezi ně například patří vitamín B1, kyselina listová, vláknina a vitamín C.
Obsahuje celou řadu prospěšných látek jako vitamín A, C, E, K a řadu skupiny B. Chrání organismus před škodlivými volnými radikály, protože je také zdrojem antioxidantů. V menším množství obsahuje vápník, fosfor a vlákninu. Oproti tomu překypuje karoteny.
Quinoa, nebo-li merlík čilský, obsahuje aminokyseliny. Je důležitá pro budování svalové hmoty, obsahuje totiž vysoký podíl bílkovin. Neobsahuje lepek. Je velmi snadno stravitelná.
Ovesné vločky obsahují vysoký podíl vlákniny, hodí se tedy nejen pro štíhlou linii, ale zlepšuje trávící systém a pomáhá proti zácpě. Rozpustná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, příznivě působí na cévní onemocnění. Může působit také jako prevence proti vzniku cukrovky a srdečních onemocnění.
Bulgur je jedním z několika méně známých celých zrn a přitom je snadný na přípravu. Obsahuje vitamíny A, B, hořčík, fosfor a železo. Disponuje minimálním množstvím tuku, podporuje činnost střev a nervovou soustavu. Nenadýmá.
Maso je bohaté na bílkoviny, vitamínů B, vitamín E, železo, zinek a hořčík. Ale je zapotřebí rozlišovat mezi libovým masem a masem s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu. Vhodnou tepelnou úpravou je vaření v páře nebo dušení. Nevhodnou úpravou je smažení, pečení s tukem nebo fritování.
Semena jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin a ze 40% obsahují olej a jsou také bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi prospěšné pro naše srdce. Před konzumací je potřeba semínka rozemlít, jinak si z nich organismus nic nevezme. Redukují hladinu cholesterolu.
Celozrnný chléb by mě být nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Není ovšem celozrnný chléb jako celozrnný. Celozrnný chléb by měl obsahovat aspoň polovinu celého zrna, otruby a klíčky. Rafinované obiloviny, které se používají v bílém chlebu jsou zbaveny všeho dobrého.
Celozrnný chléb se zrnem obsahuje vitamíny B, vlákninu a želenu. Jejich konzumace je spojována s nižším rizikem srdečních onemocnění, některých tipů rakoviny, obezity a cukrovky. Chléb je tedy dobrý způsob jak do sebe dostat něco celozrnného i když zrovna celozrnným potravinám moc nefandíme.
Stejně jako lněné semínko, Chia semena jsou také dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, chrání nás před záněty, artritidou a srdečními chorobami. Na rozdíl od lnu Chia semínka nemusíme mlít. Jsou také zdrojem energie.
Více o semínkách Chia v článku zde.
Stejně jako ostatní ořechy jsou mandle bohatým zdrojem bílkovin. Obsahují také vlákninu, vápník, draslík, železo, vitamín skupiny B, E. Jsou vhodné pro krvetvorbu, zdraví srdce a cév, jsou také dobré jako prevence rakoviny díky obsahu antioxidantů.
Kvalitní hořká čokoláda s vysokým podílem kakaa je plná flavonoidů. Jsou to velmi účinné antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály. Podle mnoho studií hořká čokoláda s obsahem flavonoidů při pravidelné konzumaci může chránit tělo před mrtvicí, rakovinou či demencí.
Hořká čokoláda snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Ač to bude znít neuvěřitelně po hořké čokoládě se netloustne, její konzumace snižuje chuť na sladké a na tučná jídla. Vše, ale s mírou.
Červené víno vyrobené z modrých hroznů může mít blahodárný účinek na vaše zdraví, ale v případě a pouze při zodpovědném mírném pití. Pravidelné pití červeného vína je spojováno s dlouhověkostí, nižšími riziky diabetu a srdečních onemocnění. Víno vypěstované v chladnějších oblastech obsahují vyšší koncentraci prospěšného resveratrolu.
Olivový olej už není jenom základem stravy středomořských oblastí. Je vysokým obsahem mononenasycených tuků, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.
Myslíte, že nám zde nějaké potraviny, které by na zdravém jídelníčku neměly chybět ? Podělte se o ně s námi a ostatními v diskusi pod článkem.