Publikováno: 18.06.2022 Autor: Slunew
Stručný souhrn informací pro veřejnost: Časté alimentární nákazy a alimentární nákazy s potenciálně závažným průběhem!
Za alimentární infekce jsou označovány nákazy, které u člověka propuknou po konzumaci kontaminovaných potravin nebo pitné vody. Patogenními mikroorganismy schopnými způsobit onemocnění člověka jsou nejčastěji bakterie a viry.
Pro zničení patogenním bakterií v potravinách je dostatečné provaření potravin v celém jejich objemu, tedy tak, aby teplota uvnitř potraviny dosáhla 75 °C, nebo 70°C po dobu dvou minut nebo 67 °C po dobu pěti minut nebo 64 °C po dobu 13minut. Pokud ohříváme již hotový pokrm, měla by teplota ohřevu v jádře potraviny dosáhnout alespoň teploty 70 °C. Dalším důležitým bodem je důkladná osobní hygiena. Ta je v prevenci alimentárních nákaz zásadní, zejména mytí rukou mýdlem a teplou vodou vždy po návštěvě toalety a před jakoukoliv manipulací s jídlem.
V domácnosti je vhodné dodržovat základní hygienická pravidla:
- maso a výrobky určené k přímé spotřebě dostatečně tepelně upravit těsně před konzumací
- neomývat zakoupené drůbeží maso pod tekoucí vodou (vzniká aerosol, který potřísní a infikuje okolní plochy a předměty)
- vyvarovat se konzumaci nepasterizovaného mléka a výrobků z něj
- při skladování oddělovat potraviny určené k přímé spotřebě od masných produktů a vajec
- striktně oddělit kuchyňské pomůcky a nástroje pro práci se syrovým masem a vejci od ostatních, které jsou určeny ke zpracování pokrmů pro přímou konzumaci
- důsledně umývat ruce, kuchyňské náčiní a pracovní plochy
- syrové (nepasterizované) mléko převařit
- dodržovat dobu spotřeby potravin určenou výrobci - dodržovat hygienická pravidla v případě kontaktu s domácími mazlíčky (po kontaktu umýt ruce) a také při koupání v přírodních venkovních vodních nádržích (po koupání se osprchovat)
Plný článek i s popisy jednotlivých onemocnění je k dispozici: alim_nakazy_shrnuti_FIN_2022.pdf Časté alimentární nákazy a alimentární nákazy s potenciálně závažným průběhem
Zdroj: SZÚ