Publikováno: 20.03.2023 Autor: Slunew
Většina živin je pro člověka bezpečná, když ji není moc a pro zdraví prospěšná, když ji není ale ani málo. To platí i o mědi.
Měď je základní mikroživinou pro všechny živé bytosti včetně člověka. Příliš mnoho nebo příliš málo mědi ve stravě může vést ke zdravotním problémům. Nadměrné zadržování mědi v těle v průběhu času může být pro člověka toxické, zejména pro játra.
Měď se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách. Bohužel se do potravinového řetězce dostává i díky použití v organických i konvenčních pesticidů, krmiv a potravinářských přídatných látek (E), ale třeba i a jako obohacující živina fortifikovaných (obohacovaných) potravin a potravinových doplňků.
Vědecký výbor úřadu EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) dospěl k závěru, že při příjmu do 5 mg mědi denně nedochází k jejímu zadržování, a stanovil i přijatelný denní příjem (bezpečnou úroveň) 0,07 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti pro dospělou populaci, v návaznosti na to stanoví přijatelný příjem pro mladší věkové skupiny.
Co je ale důležití při zkoumání všech možných zdrojů příjmu mědi lidským organismem, došli odborníci z EFSA, že celkový příjem mědi pod novou bezpečnou úrovní.
Hlavním příjmem jsou přirozeně se vyskytující hladiny mědi v potravinách, případně z měděného nádobí. Příspěvek pesticidů, potravinářských a krmných přísad nebo hnojiv byl zjištěn jako zanedbatelný.
Díky zdrojovým složkám pro výrobu kojenecká výživy a pokračovací kojenecké výživy, kde se přirozeně (NE po chemizaci v zemědělství) vyskytuje měď, tyto výrobky významně přispívají k dietární expozici mědi u kojenců a batolat. Nepříznivých účinků expozice mědi u dětí se však není třeba bát, protože děti mají vyšší potřebu živin (tedy i mědi) z důvodu intenzivního růstu a vývoje.
Odkazy na výstupy z práce odborníků EFSA: