Publikováno: 20.12.2020 Autor: Daniel Kalmus
O kvalitě balených ledových káv si většina nemyslí nic dobrého. Jak to mu je doopravdy?
Ledovou kávu, tu nebalenou, čerstvě připravenou si vychutnáváme povětšinou v létě na zahrádkách kavárny či restaurace. Nicméně ani v zimě se jí někteří nevyhýbají, ale místo čerstvě připravené si kupují už hotovou v obchodech. Co od takové kávy můžeme čekat?
Obsah cukru a kofeinu u balených ledových káv nás možná překvapí. Obsahem cukru totiž mohou konkurovat některým potravinám, kofeinu ale mnoho nedodají.
Spotřebitelský pořad Kassensturz veřejnoprávní televize SRF a spotřebitelský časopis Saldo provedly test 15 vzorků balených kávových nápojů. Hlavním cílem bylo zjistit obsah pochybných přísad a nežádoucích látek. Tento test se také zaměřil na obsah kofeinu cukru a tuku, v těchto nápojích.
Prvním pozitivním výsledkem testu byla absence těžkých kovů (kadmia), polysacharid karagenan ani fosfáty se ve výrobcích také nenacházely. Jako problém se ukázalo ale velké množství cukru a tuku. V mléce se přirozeně vyskytuje laktóza, což je tzv. mléčný cukr.
Výrobci však velmi často přidávají do nápojů klasický bílý řepný cukr. Test ukázal 9-15 g v jednom kelímku.
Spotřebitel si často neuvědomuje, že jeden kelímek může tvořit pětinu až čtvrtinu denního přijmu přidaného cukru z 50 g dávky, doporučené světovou zdravotnickou organizací (WHO)
Nejvyšší obsah cukru a tuku na jednu porci (350 ml) byl v testovaných nápojích značek OK a Denner. Nejmenší v mandlových nápojích od Emmi a Alpro
Lidé, kteří pijí kávu nejen kvůli chuti, ale i kvůli povzbuzení výsledky tohoto testu nepotěší. Ne všechny ledové kávy opravdu povzbudí. Podle laboratorních výsledků obsahuje polovina produktů méně kofeinu než šálek espressa. Produkty značek Alnatura, Alpro a Migros obsahují sotva polovinu kofeinu z jednoho šálku.
Zdroj : D-test