Publikováno: 30.05.2023 Autor: dTest - převzato
dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT). V rámci spolupráce dTest přináší shrnutí testu, který před časem vydali naši zahraniční partneři a na němž se dTest nepodílel. Výběr beauty drinků reflektuje především německý trh, získaná zjištění však mohou být užitečná i pro nás.
Ampule s kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou a řadou dalších látek jsou stále spíše novinkou, postupně však nabývají na popularitě. Mnoho tzv. beauty drinků naleznete i v českých obchodech. Výrobci obvykle slibují, že vám tyto nápoje krásy zajistí zdraví zevnitř i navenek, zbaví vás vrásek a rozzáří pleť. Zní to dobře, ale může to vůbec fungovat? Stejnou otázku si položili kolegové z německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Bedlivě studovali 15 kolagenových a hyaluronových doplňků. Podrobný popis zkoušek naleznete zde. Výsledky vás zřejmě nepřekvapí – beauty drinky vám neuškodí, jde ale o značně nákladnou záležitost, která vám pravděpodobně nepřinese kýžený efekt.
Kyselina hyaluronová a kolagen jsou látky přirozeně se vyskytující v kůži a pojivových tkáních. Právě ony pomáhají pleť udržet pevnou a zároveň pružnou a hladkou. S přibývajícími roky však vaše tělo obou látek produkuje méně. Výsledek je jasný – obočí, tváře a koutky úst se postupně svěšují, vrásky se prohlubují a jsou viditelnější.
Beauty drinky by vás měly před stárnutím alespoň částečně ochránit. Jejich složení vypadá slibně a vysoká cenovka valné většiny výrobků jako by se snažila spotřebiteli sdělit, že nejde o laciné výrobky bez účinku. Nejlevnější testovaný produkt vyšel na 88 centů za doporučenou denní dávku, nejdražší pak stál skoro čtyři eura. Výrobci doporučují používat ampule alespoň týdny či měsíce, nejlépe však trvale. Roční konzumace nejdražších preparátů by vás tak mohla vyjít na závratných 35 tisíc korun. Jak ukážeme níže, jsou to peníze, které zřejmě lze investovat rozumněji.
Kolegové ověřili složení produktů, nastudovali odbornou literaturu a požádali výrobce o studie prokazující účinnost jejich produktů. Zjištění jsou jednoznačná. Nepodařilo se najít jediný nevyvratitelný vědecký důkaz, že složení beauty drinků má pro uživatele jasně viditelný přínos nebo že prokazatelně zvyšuje jejich spokojenost s vlastním vzhledem. Reklamy však přesně takové účinky slibují.
Beauty drinky jsou doplňky stravy, a jsou tedy považovány za potraviny. Na rozdíl od léčiv nemusejí před uvedením na trh projít registračním řízením. Výrobci tak rovněž nejsou povinni prokazovat účinnost svých produktů. Přesto, nebo spíše právě proto laboratoř zástupce jednotlivých testovaných značek požádala o spolehlivé důkazy o blahodárnosti ampulí.
Na výzvu pozitivně zareagovalo 10 z 15 výrobců. Poskytnuté studie však vykazovaly závažné metodologické nedostatky. Složení doplňků uvedených ve studiích navíc neodpovídalo analyzovaným beauty drinkům.
Když už se nepodařilo najít důkazy o prospěšnosti doplňků, laboratoř alespoň analyzovala složení a srovnávala jej s deklarací. V případě kolagenu šlo použít metodu, pomocí které lze koncentraci kolagenu odhadnout. Nejprve se stanovila hladina hydroxyprolinu – aminokyseliny, která se nachází pouze v pojivové tkáni. Z tohoto zjištění pak byl vypočítán samotný obsah kolagenu.
Naměřené nebo spočítané hodnoty do značné míry odpovídaly deklarovaným informacím.
Situace kolem kyseliny hyaluronové byla těžší – její obsah nelze dostatečně spolehlivě zkontrolovat a v současnosti nejsou známé žádné vhodné analytické metody. U kyseliny hyaluronové se ještě na okamžik zastavme. Výrobci ji běžně propagují jako účinnou složku proti vráskám v kosmetických produktech, jako jsou pleťové krémy nebo tělová mléka. Je ale otázkou, zda dokáže proniknout do pokožky zvenčí.
Beauty drinky navíc obsahovaly koktejl různých vitamínů a dalších látek. To Stiftung Warentest považuje za chytrý tah – výrobci mají v případě vitamínů povoleno na obalech tisknout zdravotní tvrzení, která jsou schvalována Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Zato povolení deklarovat zdravotní tvrzení o kolagenu a kyselině hyaluronové EFSA dosud vždy odmítala.
Většinu látek, jež jsou obsaženy v beauty drincích, lze přijímat levněji jako součást pestrého jídelníčku. Níže uvádíme příklady, kde lze nalézt vybrané zdraví prospěšné složky.
K nejlepším způsobům boje se stárnutím pokožky podle odborníků patří optimální životní styl, zdravá strava a dodržování pitného režimu. Pečujte o pleť. Obličej byste měli čistit pečlivě, zejména pak večer. Chraňte pokožku před povětrnostními vlivy. Opalovací krém jako ochrana před ultrafialovým zářením by měl být samozřejmostí.
Dopřejte si dostatek spánku. Dospělému člověku by mělo stačit sedm hodin kvalitního odpočinku. Během spaní vaše tělo uvolňuje růstový hormon somatotropin. Ten podporuje obnovu buněk a pomáhá opravovat poškození kůže.
Nekuřte. Nikotin pro vaši pleť představuje jed. Stahuje krevní cévy, v důsledku čehož je pokožka nažloutlá a bledá. Volné radikály v cigaretovém kouři také způsobují předčasné stárnutí pokožky.
Hodně se hýbejte. Cvičení nebo procházka stimulují oběhový systém a podporují optimální průtok krve a potažmo výživu pleti. Pohyb na čerstvém vzduchu stimuluje obnovu buněk.