Publikováno: 07.06.2017 Autor: FÉR potravina
Brambory jsou součástí jídelníčku Evropanů jen něco málo přes 200 let. Dopřáváme si je celý rok. Vedle různých odrůd a varných typů rozlišujeme brambory i podle času jejich sklizně.
V současnosti brambory představují běžnou složku ve stravě většiny Evropanů, ale ne vždy tomu tak bývalo. Původem jsou z Jižní Ameriky, v Peru se součástí jídelníčku staly přibližně před 4 až 5 tisíci lety. První větší dodávka se do Evropy dostala jako dar r 1565 z Cuzca španělskému králi Filipovi II. Nezávisle na Španělech se brambory dostaly do Anglie díky mořeplavci Drakeovi. V Irsku se pak začaly běžně pěstovat ve druhé polovině 17. století a angličtí a irští kolonisté je pak s sebou přivezli do Severní Ameriky. V kontinentální Evropě se nejprve používaly jako okrasné exotické rostliny na dvorech velmožů a v klášterních zahradách. Okolo roku 1740 pruský král Bedřich II. nařídil jejich pěstování v tehdejším Prusku. Do českých zemí přišly z Braniborska po roce 1778, odtud vznikl zkomolením jejich dnešní název.
Bramborová hlíza obsahuje 78 % vody a 22 % sušiny, z níž je zhruba 75 % škrobu, 2,2 % vlákniny a 0,8 % jednoduchých cukrů. Brambory obsahují také celou řadu vitamínů a minerálních látek, z nichž nejvýznamnější je draslík, pokrývající hned 15 procent denní potřeby. Vitamín C, je-li brambora vařena ve slupce, pak odpovídá zhruba 30 procentům denní dávky. Barevné brambory pak ještě obsahují tzv. antokyany, což jsou velmi významné antioxidanty.
Vedle různých odrůd a varných typů rozlišujeme brambory i podle času jejich sklizně.
Nové brambory - sklizeň 1.1. - 15.5.
Vyznačují se tenkou slupkou, která se neloupe. Povětšinou pochází z Maroka, Španělska, Řecka, Egypta a Itálie.
Rané brambory - sklizeň 16.5. – 30.6.
Tyto brambory jsou běžné i z české produkce. Obsahují hodně vody a málo škrobů, proto nejsou vhodné k delšímu skladování, vynikají delikátní chutí.
Konzumní (pozdní) brambory - sklizeň po 30.6.
Tyto brambory se používají i pro průmyslové zpracování. Na trhu se objevují obvykle po 1.9. Ty konzumní, určené k jídlu, se rozlišují podle množství škrobu na tzv. tři varné typy, ale o těch si napíšeme víc až na podzim, kdy rané nebo nové brambory už nejsou k sehnání.
A na konec malá pomůcka, jak poznat, že kupujete nové/rané nebo konzumní brambory. Ty nové/rané jsou brambory s nezataženou (na omak loupající se) slupkou. U brambor konzumních (pozdních) musí být slupka zatažena.
A kdyby vás nenapadlo co k bramborám, tak zde jedna inspirace.