Publikováno: 01.02.2021 Autor: Daniel Kalmus
Obsah dioxinů v potravinách je naštěstí nižší než v minulosti, přesto by se legální limity měly ještě snížit. Děti jsou vzhledem k nižší tělesné hmotnosti až dvakrát ohroženější.
Aféra z roku 1999, kdy byl zakázán dovoz belgického drůbežího masa a vajec do většiny evropských států včetně České republiky zapříčinila zpřísnění zákonných norem. V některých produktech se stopy těchto rakovinotvorných látek přesto stále nacházejí.
Spotřebitelská organizace Test-Achats ve spolupráci s belgickým národním institutem veřejného zdraví Sciensano zkoumali hladinu dioxinů ve 30 různých potravinách. Výsledky ukázaly, že u dospělých a dospívajících osob je průměrné množství těchto látek ve stravě přijatelné.
U dětí dioxiny v potravinách přesahovaly tolerovanou týdenní dávku definovanou Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin EFSA. Příčinou je zejména nižší tělesná hmotnost, škodlivé látky tak ohrožují jejich organismus i v menším množství.
Dioxiny ve velkých dávkách způsobují kožní onemocnění chlorakné a zvyšují riziko některých druhů rakoviny. V menších dávkách mohou vést k poruchám plodnosti a zubním problémům.
Hlavní zdroje dioxinů v potravě
Hlavní zdroje dioxinů jsou zejména živočišné tuky. Mezi ně patří vajíčka, mléčné výrobky, máslo, mleté maso a losos, pak také brambory a olivový olej. Děti (3-9 let) je konzumují hlavně v mléce a bramborách, dospívající (10-17) v pokrmech z mletého masa.
Příjem dioxinů můžeme regulovat pomocí naší stravy. Například výběrem libovějších kusů masa (drůbež a ryby), výběrem mléčných produktů s nižším obsahem tuku, u zeleniny a ovoce lze množství snížit omytím a oloupáním.