Publikováno: 18.01.2022 Autor: Daniel Kalmus
Kuřecí maso plné hormonů a antibiotik? Použití růstových hormonů a antibiotik za účelem rychlejšího růstu drůbeže - aneb MÝTUS, který mezi spotřebiteli stále přežívá.
Spotřebitelé mají i v dnešní době při nákupu kuřecího masa z obchodních řetězců často obavy. Představují si, že tyto látky jsou kuřatům podávány pro rychlý růst a tím pronikají i do masa. Bohužel je to mýtus, který stále mezi spotřebiteli přežívá.
Jak je to ve skutečnosti?
Přidávání antibiotik a hormonů za účelem zrychlení růstu bylo zakázáno již v roce 2002. Chovatelé tedy nejsou oprávnění podávat chovaným zvířatům růstové hormony vůbec a antibiotika pouze v případě léčby a to jen ta schválená.
Následně však musí být dodržena ochranná lhůta, během které je zakázáno takto ošetřená zvířata posílat na porážku. Z těchto skutečností tedy vyplývá, že drůbeží maso se nesmí uvádět na trh, dokud nejsou antibiotika odbourána a vyloučena z organismu zvířete.
A co ten rychlý růst drůbeže?
Rychlý růst drůbeže (kuřat, krůt apod.) je dán genetickými předpoklady a také vyváženým krmivem, které obsahuje všechny potřebné živiny, minerální látky a vitaminy k optimálnímu růstu. Dostatek pitné vody a dobré welfare zvířat je samozřejmostí.
Stáří klasického běžného kuřete brojlerového typu je 35 dnů, a to v podstatě v chovech napříč celou Evropou. Jde o rychle rostoucí druh, který je takto vyšlechtěn. Pak jsou kategorie takzvaných pomaleji rostoucích hybridů s délkou stáří od 40 do 90 dnů. Tato kuřata z důvodu pomalejšího růstu mají tmavší a tužší maso. Spotřebitel je ovšem zvyklý na měkké a křehké maso, které je zároveň i vhodnější pro děti. Dalším aspektem je, že čím déle kuře roste, tím déle je vystaveno nemocem z vnějšího prostředí.
Zdroj: