Publikováno: 18.12.2020 Autor: FÉR potravina
Úprava ryb výrazně ovlivňuje obsah omega-3 mastných kyselin a dalších cenných živin.
Na konferenci výživy a zdraví 2020, která proběhla v Teplicích se také diskutovalo o kulinární úpravě ryb, z hlediska obsahu omega-3 MK a minerálních látek. Něco málo o mega 3 mastných kyselinách už jsme na našich stránkách psali. Podívejte se zde.
Rozdíly mohou být opravdu velké. Byl proveden experiment, ve kterém se hodnotila kulinární úprava pstruha duhového. Jako kulinární úprava bylo použito grilování a pečení.
Výsledky tohoto experimentu byly zajímavé. Více chutnal grilovaný pstruh, měl také vyšší hodnoty živin pro konzumenta. Na kuchyňské úpravě ryb tedy opravdu záleží. Pokud se konzumuje pouze čisté rybí maso bez kůže, podstatně se sníží příjem cenných živin.
Na 100 g celého pstruha připraveného na kontaktním grilu, kdy je možno konzumovat celé tělo (svalovinu, kůži, kosti), se nachází o cca 60 % více EPA (kys. eikosapentaenové) a DHA (kys. dokosahexaenové) než na 100 g čisté svaloviny.
Při úpravě grilováním a po konzumaci celého těla (svaloviny, kůže, kostí) také přijmeme 9x více vápníku, 3x více fosforu, 1,3x více selenu, 1,2x více draslíku a 4x více zinku, než po konzumaci čisté svaloviny. Kůže je na prvky bohatší než svalovina. Detaily jsou popsány v info-grafice : zde
Zdroj:bezpečnost potravin.cz