Publikováno: 24.08.2017 Autor: FÉR potravina
Jste patrioti? Pak kupujte opravdu jen české potraviny! Od září 2016 máme přesnou definici, co je a není "Česká potravina" a kdy se toto značení může na obale potraviny objevit.
Češi se řadí k největším patriotům v Evropě, hrdě se ke své příslušnosti k České republice hlásí. Potvrzuje to i průzkum agentury STEM, podle nějž je více než osmdesát procent Čechů pyšných na své občanství. Projevuje se to ve velké míře i v upřednostňování potravin domácího původu. Více než 58 procent Čechů si vybírá potraviny podle země jejich původu a téměř 46 procent z dotázaných v průzkumu agentury Médea uvedlo, že při nákupu potravin vyhledává české produkty.
Na poptávku zákazníků reagovali obchodníci řadou různých označení - Česká kvalita, Vyrobeno v ČR, Český výrobek, Z české produkce… Nebylo by na tom nic špatného, pokud by jejich aktivita měla legislativní mantinely. A ty donedávna neexistovaly.
Změnu přinesla v lednu letošního roku novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která povoluje používání označení Česká potravina a současně přesně vymezuje pravidla jeho používání. Veškerá dosavadní značení, která výrobky slovně nebo graficky spojují s Českou republikou, musejí tato pravidla splňovat. Která to jsou?
Tak především - potraviny nemohou být na území České republiky jen vyrobeny, nýbrž musejí být i z českých surovin. V případě jednosložkových potravin musí plných 100 % všech složek celkové hmotnosti nezpracované potraviny, vinařských produktů nebo mléka pocházet z České republiky a na území České republiky musí proběhnout i prvovýroba, porážka zvířat a všechny fáze výroby. U vícesložkových potravin pak součet hmotnosti složek pocházejících z České republiky musí tvořit nejméně 75 % celkové hmotnosti všech složek (mimo vodu) stanovených v okamžiku jejich použití při výrobě potraviny a na území České republiky musí probíhat všechny fáze výroby.
Existuje jediná výjimka, pro kterou zatím podmínky užití značky Česká potravina neplatí, a to produkty s označením „Český výrobek - Garantováno potravinářskou komorou ČR“. Výjimka je však časově omezená na tři roky od data platnosti zákona.
Penny Market se na podporu českých potravin a lokálních výrobců soustředí dlouhodobě. K dobrovolnému označování Česká potravina a k pravidlům s tím spojeným se Penny Market přihlásil jako první z velkých obchodních řetězců u nás již v září roku 2016. V současnosti garantuje, že sedm z deseti potravinářských výrobků je v prodejnách PENNY českých.
V naší databázi najdete v současnosti 436 potravin s tímto označením a všechny tyto potraviny najdete také ve všech prodejnách PENNY.
Co se tedy skrývá za označením „Česká potravina“?
Nezpracované potraviny, které tvoří ze 100 % jedna složka:
Zpracované potraviny, které jsou vyrobeny z více přísad: