Publikováno: 28.05.2021 Autor: Daniel Kalmus
Sýry patří k nejstarším potravinám lidstva a jejich sortiment tvoří nejvýznamnější soubor mlékárenských výrobků, a to nejen pro jejich rozmanitou chuť, přitažlivou vůni, ale zejména pro jejich nezastupitelný význam v naší výživě.
V současné době je známých asi 3 tisíce druhů sýrů, jejichž roční výroba představuje téměř 107 tun a která se každoročně zvyšuje o 2 až 4 %.
Proč sýry zařadit do jídelníčku?
Na počátku všeho je mléko
Jak asi všichni víme, nejdůležitější surovinou pro výslednou jakost sýrů je mléko. Nejlepší je samozřejmě mléko z horských pastvin, z luk s pestrým porostem ušlechtilých travin, kvalita krmiva má totiž nesporný vliv na výslednou kvalitu mléčné suroviny pro výrobu sýrů.
Jaké druhy mléka se při výrobě sýrů používají?
Sýry se nevyrábějí pouze z mléka kravského, i když tyto výrazně převažují. Pro výrobu se používají i ostatní druhy například mléko ovčí, kozí, buvolí a také směsi těchto druhů mlék. Dělit sýry pak můžeme podle druhu použitého mléka tučnosti, obsahu sušiny, způsobu strážení nebo způsobu výroby a zrání. Podíváme se dnes jen na to poslední.
Rozdělení sýrů podle výrobních technologických znaků (tedy podle způsobu výroby a zrání
Tvarohy – Tvarohy můžeme rozdělit na dvě podskupiny:
Čerstvé sýry – jedná se o skupinu nezrajících sýrů, které se vyrábějí jako:
Čerstvé sýry vykazují jemně nakyslou mléčnou chuť a vůni, typickou po tvarohu, popř. mírně slanou. Tato skupina sýrů je vhodná ke konzumaci bezprostředně po výrobě.
Mezi známé sýry této skupiny patří například sýr Cottage, Ricotta, mascarpone, mozzarella a také termizované sýry jako Lučina či Duko.
Měkké sýry – Zde se již jedná o sýry zrající, s měkkou, soudržnou a někdy i drobivou nebo naopak roztíratelnou konzistencí
Mezi měkké sýry patří:
Plísňové sýry – Jedná se o skupinu měkkých až polotvrdých sýrů, u kterých se na procesu zrání vedle běžné mikroflóry podílejí i speciální kulturní plísně. Nejčastěji se jedná o rod Penicillium. Přítomná plíseň ovlivňuje vzhled, konzistenci a zejména chuť a vůni sýrů.
Mezi plísňové sýry patří:
Polotvrdé sýry – Jedná se určitě o nejrozšířenější sýrovou kategorii
Mezi polotvrdé sýry patří:
Tvrdé sýry - Mezi tvrdé patří:
Pařené sýry – Mezi pařené sýry patří např. slovenské korbáčky, parenice a oštěpky, ale také u nás méně známé druhy jako je Kaškaval a Provolone.
Zdroj: Publikace Sdružení českých spotřebitelů, z. ú a Potravinářské komory České republiky - Jak poznáte kvalitu