Publikováno: 08.02.2023 Autor: Slunew
V prvním letošním čísle dTestu vyšel test toustového chleba zaměřený na výživové hodnoty, chuť, výskyt plísní a typ a množství použitých konzervantů.
Vyplatí se připlatit za celozrnný nebo máslový toustový chléb? Aby redaktoři dTestu dodali co nejvíce informací, otestovali všechny běžné typy toustových chlebů: světlé, máslové a celozrnné. Vcelku jim nebylo příliš co vytýkat, ale narazili na zajímavou záhadu.
Téma redaktoři dTestu uchopili skutečně zeširoka. Do nezávislé laboratoře poslali celkem 29 výrobků zastupujících tři nejběžnější druhy toustového chleba: světlé, máslové a tmavé. Testovací program v nich zkoumal výživové hodnoty, chuť, výskyt plísní a přítomnost konzervantů.
Hledá se dobrý chléb
Největší vahou do celkové známky bylo senzorického hodnocení. To zajišťoval 12členný panel zaškolených posuzovatelů, kteří u chlebů v syrovém stavu kontrolovali 15 parametrů u bílého a 16 u máslových a tmavých. Obecně si komise všímala konzistence, chuti, vůně i případných nedostatků. U tmavých a máslových chlebů ji navíc zajímala i hořkost, respektive intenzita máslové chuti. Rovněž sledovali, zda balení toustových chlebů obsahuje patku, či nikoliv. Můžeme prozradit, že okrajové plátky byly pouze u jediné značky.
Významným blokem analýz rovněž bylo měření obsahu živin: tuku, vlákniny a soli. Laboratorní výsledky ukázaly, že toustový chléb je v porovnání s běžným o něco vydatnější, zejména tučnější. Tmavé toustové chleby, zejména ty celozrnné, pak obsahují vyšší podíl vlákniny ve srovnání se světlými. Nicméně tabulková čísla s těmi reálnými se mnohdy shodovala až po započtení povolené 20% chyby.
Co se týká soli, tak ta není v pečivu jen kvůli chuti, ale i z technologického hlediska. Například „ztužuje“ lepkové bílkoviny a tím pak i celé těsto. Hodnoty soli se pohybovali od 0,8-1,6%.
Máslové chleby byly takříkajíc na jedno kopyto a téměř všechny slibovaly 3,3 % másla. Výjimkou byl Tesco Toustový chléb máslový s rovnými 3 %. U tmavých toustů bylo složení výrazně pestřejší. Deklarovaný obsah celozrnné mouky se pohyboval od 35 % (Tesco Toustový chléb celozrnný) až po 65 % (Morato American Sandwich Integrale). Se směsí lněných semínek a různých druhů vloček jsme se setkali u dvou tmavých chlebů (Penam Tmavý vícezrnný toust a Billa Toustový chléb tmavý vícezrnný). V obou případech jí mělo být 10 %.
Z pece vychází čistý
Možná nejzajímavější výsledky přineslo mikrobiologické vyšetření sledující přítomnost koliformních bakterií a plísní. V žádném z testovaných chlebů se totiž žádné bakterie ani plísně nenašly. Za plesnivěním pečiva tak nestojí plísně, které by byly přítomné přímo v něm, ale zřejmě plísňové spóry běžně poletující ve vzduchu a uvězněné v obalu spolu s pečivem.
Některé toustové chleby deklarovaly přídavek chemických konzervantů. Následná zkouška neodhalila žádné prohřešky v používání neoprávněného množství nebo typu konzervantů.
Celkově nejvyšší počet bodů si připsal zástupce tmavých chlebů Morato American Sandwich Integrale (dobře, 10 Kč/100 g). Podobnou úroveň kvality – ovšem za nižší cenu – nabízejí také Delta Toast tip tmavý a Penny Toustový chléb celozrnný krájený (oba dobře, 5,40 Kč/100 g). Nejúspěšnějším světlým chlebem se stal Globus Toastový chléb světlý (dobře, 6,30 Kč/100 g), titul výhodný nákup si v této kategorii odnesl Lidl/Tastino Toust pšeničný (dobře, 5,20 Kč/100 g). Mezi máslovými si nejlépe vedl Tesco Toustový chléb máslový (dobře, 6 Kč/100 g), který zároveň nabídl i nejvýhodnější poměr ceny a kvality.
Žádnému z testovaných chlebů nelze vytknout zásadní nedostatky. Nejslabší známku si odnesl Ölz Toast Wheat (uspokojivě, 8 Kč/100 g). Důvodem byl, stejně jako u ostatních uspokojivých výrobků, slabší výsledek senzorického hodnocení.
Publikováno v časopise dTest 1/2023
Zdroj: Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-9893/test-toustoveho-chleba-2023