Publikováno: 05.11.2019 Autor: FÉR potravina
Sušené ovoce může být i nutričně cennou potravinou i přes vyšší podíl cukru, je chutné, ale je vždy také bezpečné? Přečtěte si, jaká rizika sušené ovoce může mít.
Sušené ovoce může být mikrobiologicky kontaminované a také kontaminované těžkými kovy – olovem a kadmiem. Ústav ochrany a podpory zdraví na Lékařské fakultě Masarykovi univerzity testoval 30 vzorků sušeného ovoce. Překvapivým výsledkem je, že u všech testovaných vzorků byla prokázána mikrobiální kontaminace. U některých vzorků se prokázala kontaminace plísněmi, kvasinkami a několika bakteriálními druhy. Na druhou stranu v žádném vzorku nebyly detekovány koliformní bakterie, a také množství olova a kadmia nepřekročilo legislativní maximální limit.
Sušené ovoce je díky nízké aktivitě vody trvanlivou potravinou, ze stejného důvodu je ale také poměrně vhodnou potravinou pro přežívání mikroorganismů. Závěrem testování 30 vzorků sušeného ovoce je, že po mikroskopickém rozboru a chemické analýze, se dá říct, že konzumace sušeného ovoce neohrožuje z hlediska sledovaných parametrů zdraví konzumenta.
Důležité je ještě zmínit, že jelikož sušené ovoce obsahuje vysoký obsah cukru a sušením ztrácí cenné látky (například vitamin C), měli bychom na něj pohlížet spíše jako na cukrovinku, kterou konzumujeme občasně a nelze jím nahradit čerstvé ovoce.
Chcete se dozvědět ještě více? Čtěte zde.
Zdroj: Společnost pro výživu a bezpečnost potravin