Nakupujte fér potraviny
bez éček s naší aplikací
>
>
>
Více informací

Jarní detox: Očista těla nebo chytrý marketingový tah?

Publikováno: 27.03.2025     Autor: Slunew

Jarní detox – zázračné řešení nebo marketingový tah? Téma „jarního detoxu“ se v posledních letech stalo populárním a oblíbeným především na sociálních sítích, v časopisech a mezi influencery, kteří slibují „pročištění těla“, „odstranění toxinů“ a „restart organismu“. Ale co o tom říká věda? Skutečně potřebujeme očistné kúry, nebo jde spíše o marketingový trend, který využívá našeho přirozeného chtění cítit se po zimě lépe?


Co je „detox“ a proč na jaře?

Pod pojmem detoxikace si lidé obvykle představují různé způsoby „očisty“ těla – od pití šťáv z ovoce a zeleniny, přes půsty, bylinkové čaje, klystýry, až po doplňky stravy. Cílem má být zbavit tělo „toxických látek“, které se údajně hromadí ve střevech, játrech nebo jiných orgánech.

Jaro bývá často spojováno s očistou, obnovou, začátky – jak symbolicky, tak biologicky. Po zimě, kdy je menší pohyb, těžší jídlo a méně slunce, se mnoho lidí cítí unaveně, bez energie, s přibývajícími kily a sníženou motivací. Detox tak slibuje nejen očistu těla, ale i jakýsi restart a nový začátek.

Co na to říká věda?

1. Detoxikace je přirozený proces těla

Lidské tělo má vlastní mechanismy detoxikace – hlavní roli hrají játra, ledviny, plíce, kůže a trávicí trakt. Tyto orgány pracují neustále a efektivně odbourávají a vylučují škodlivé látky z těla. Pokud jsou zdravé, není třeba je „čistit“ speciální kúrou.

Studie ukazují, že žádný vědecký důkaz nepodporuje účinnost běžně prodávaných detoxikačních produktů (doplňky, šťávy apod.) na skutečné zrychlení nebo zlepšení detoxikačních procesů (Klein & Kiat, 2015).

2. Nedostatek důkazů o účinnosti detoxikačních diet

Většina „detox“ diet má velmi málo nebo vůbec žádné kvalitní vědecké důkazy, které by podporovaly jejich proklamované účinky – tedy odstranění toxinů, zlepšení zdraví, zvýšení energie nebo hubnutí. Často jsou založeny na pseudovědeckých tvrzeních nebo jednostranné logice.

Například šťávové půsty (juice cleanse) mohou způsobit krátkodobý úbytek hmotnosti, ale ten je většinou způsoben úbytkem vody a svalové hmoty, nikoli tuku – a navíc se rychle vrací po návratu ke standardnímu režimu (Wolfram, 2015).

3. Placebo efekt a subjektivní pocity zlepšení

Lidé často popisují po detoxech „lepší trávení“, „více energie“, „lehčí tělo“ – ale tyto pocity mohou být důsledkem celkové změny chování: například vynechání alkoholu, cukru, průmyslově zpracovaných potravin, zvýšení příjmu tekutin a zeleniny a většího odpočinku. Detoxikace sama o sobě (např. jako užívání konkrétního přípravku) nemusí být příčinou zlepšení.

Jde tedy spíše o placebo efekt nebo efekt změny životního stylu než přímý důkaz o „vyplavení toxinů“.

Na co si dát pozor?

1. Extrémní diety a půsty mohou být škodlivé

Mnohé detoxikační diety jsou velmi restriktivní a postrádají základní živiny. Dlouhodobější hladovky, jednostranná strava (např. jen šťávy) nebo silné projímadla mohou vést k nedostatku energie, elektrolytové nerovnováze, oslabení imunity, únavě a narušení trávení.

Například přílišný příjem projímadel (např. z bylinek jako senna) může narušit normální činnost střev a vést k dehydrataci (Hodges et al., 2018).

2. „Toxiny“ nejsou specifikovány

Většina detox programů nikdy přesně neříká, jaké toxiny mají být z těla odstraněny, ani jak jejich odstranění probíhá. Jde o vágní pojem, který se dobře prodává, ale vědecky nedává smysl. Pokud by tělo bylo skutečně „zamořeno toxiny“, šlo by o akutní stav vyžadující lékařský zásah – ne popíjení citronády nebo zeleninové šťávy.

3. Marketingové triky a předražené produkty

Detox je dnes hlavně byznys. Firmy vydělávají na doplňcích, čajích, nápojích, „očistných“ kůrách, které slibují zázraky – bez důkazů. Často se používá jazyk, který má navodit dojem vědeckosti, ale ve skutečnosti jde o manipulativní terminologii.

Pozor také na produkty, které nejsou schváleny jako potravinové doplňky, nemají ověřené složení nebo mohou interagovat s léky.

Může být něco přece jen užitečné?

Ano – zdravý „detox“ může znamenat návrat k vyvážené stravě, více zeleniny, vlákniny, omezení alkoholu, cukru a zpracovaných potravin, více pohybu a spánku. Pokud detox chápeš jako „reset“ životního stylu, pak může mít pozitivní vliv – ne proto, že by odstraňoval toxiny, ale proto, že tě přivede k lepším návykům.

Takové kroky – například jednodenní půst, zeleninový den, omezení cukru nebo ranní procházky – mohou tělu skutečně prospět. Ale nepotřebuješ k tomu drahé „detox programy“ nebo „superpotraviny“.

 

Nejnovější články

Jarní detox: Očista těla nebo chytrý marketingový tah?

Jarní detox – zázračné řešení nebo marketingový tah? Téma „jarního detoxu“ se v…

10 let systému Nutrivigilance

Máte zdravotní obtíže (neinfekčního charakteru) po konzumaci potravin? TUTO…

Stahování výrobků z vepřového masa z trhu

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje dva masné výrobky…
Novinky, akce, recepty a mnoho dalšího
pravidelně ve vašem emailu
Chcete vidět jak náš newsletter vypadá?