Zařazeno do skupiny:
Látky zvýrazňující chuť a vůni
Bezbarvá, průsvitná či bělavá látka bez zápachu. Tvoří krystaly schopné vázat vzdušnou vlhkost (vodu). Ve vodě je též dobře rozpustná. Jedná se o konzervant, který zabraňuje nitkování chleba a růstu plísní. Příznivě ovlivňuje chuť.
Propionan sodný je konzervant, který brání v růstu plísním (zejména na povrchu potravin) a vzniku nitkovitosti v chlebu a v pečivu. Používá se v nekynutých těstech při přípravě pekařských a cukrářských výrobků, v nichž plní roli ochucovacího činidla, a objevuje se též v želatinách a krmivech pro drůbež a pro prasata. Dříve nebyla tato látka v ČR povolena, ale dnes se přidává do chleba s trvanlivostí delší než sedm dní, do baleného jemného pečiva a do cukrářských produktů z mouky.
Získává se přidáním hydroxidu sodného do kyseliny propionové. Přirozeně se vyskytuje v kvašených potravinách, jakou jsou pivo, víno, olivy nebo čokoláda.
Jisté zdroje uvádějí, že na sodnou sůl kyseliny propionové mohou být někteří lidé přecitlivělí (podobně jako na kyselinu samu) – mezi příznaky se objevují bolesti hlavy a břicha, podrážděnost, náladovost a nutkání k močení. Jsou zaznamenány i případy, kdy propionan sodný vyvolal alergickou reakci, ale za běžných podmínek se jedná o látku, která je považována za bezpečnou.
Tato látka byla využívána k léčení plísňových onemocnění pokožky a přirozeně vzniká při trávení tuků a bakterií v bachoru dobytka a ovcí. V ČR (celé EU) nebyla povolena, nyní jí lze přidávat do chlebů s trvanlivostí nad 7 dní, do baleného jemného pečiva a cukroví z mouky. V USA je také povolen.