Zařazeno do skupiny:
Konzervanty
Nejčastěji se vyskytuje ve formě jemného bílého krystalického prášku snadno rozpustného ve vodě.
Tetraboritan sodný je konzervant nabízející stejné možnosti využití jako kyselina boritá (E284). V mnoha zemích je jeho použití omezeno výhradně na kaviár (např. i v ČR) a některé mořské živočichy, ovšem v minulosti se jednalo o tradiční substanci zajišťující ochranný voskový film na uskladněných masných výrobcích, například šunkách, které tak byly chráněny před hmyzem. Borax lze nalézt i v některých komerčních vitaminových doplňcích.
Nachází se v přírodě v místech, kde dochází k sezónnímu vysychání jezer. Synteticky se připravuje z jiných boritých solí.
Z hlediska toxicity tetraboritanu sodného pro něho platí stejné charakteristiky jako pro kyselinu boritou (E285), může vykazovat toxické účinky jak při požití, tak při kontaktu s pokožkou. Přípravky s obsahem E285, resp. E286 by neměly používat děti, které vůči nim mohou být obzvláště citlivé.Časté podávání jeho vyšších množství způsobuje zvracení, průjem, krvácení, chudokrevnost a kožní obtíže. Podle nejnovějších výzkumů je borax v rámci Evropské unie nutné označovat jako látku představující nebezpečí pro reprodukci a pro těhotné ženy.
Funguje jako prostředek proti plísním a repelent. V ČR (celé EU) je použití omezené pouze na kaviár. V USA nepovoleno jako přídatná látka v potravinách.