Zařazeno do skupiny:
Antioxidanty
Nařízení Komise (EU) 2018/1481 ze dne 4. října 2018 stažen ze seznamu schválených přídatných látek pro výrobu potravin. Pevná, bílá, krystalická látka bez zápachu. Oktylgallát je hořlavý a při zahřátí na teplotu rozkladu vysílá štiplavý kouř a nepříjemný zápach. Při požití je lehce jedovatý. Je dobře rozpustný v tucích, proto se oproti E310 používá více.
Jako antioxidant v margarínu a dalších tucích. Dále je obsažen v obalových materiálech bramborových lupínků a snídaňových cereálií, aby z nich pronikl do jídla a zabránit tak oxidaci. Dále se používá jako přísada polévek, kořenících přípravků, omáček v sáčku, pečiva, kávy s mlékem z automatů, dětských žvýkaček, marcipánu, nugátu a dalších.
Esterifikací oktyl-alkoholu a kyseliny gallové, která se získává ze skořápky lískových ořechů.
Mohou se vyskytnout ekzémy, žaludeční problémy či otoky ústní dutiny. Vyrážkami nejvíce trpí lidé, kteří s látkou přijdou do styku ve svém zaměstnání - např. pekaři. Látka by se neměla podávat dětem z důvodu možného vzniku hyperaktivity. Provedené studie na zvířatech (krysách) naznačily zvýšenou úmrtnost, možné poruchy rozmnožování,
Použití gallátů je Organizací pro výživu a zemědělství monitorováno a zatím nebyly zjištěny všechny možné účinky těchto látek. Provedené testy nicméně neprokázaly škodlivost těchto látek a proto jsou v Evropské Unii povoleny. V ČR (celé EU) je látka v omezeném množství povolená. Celkový obsah antioxidantů v tucích by neměl překročit zákonem stanovenou hranici 0,02%. V Úředním věstníku EU bylo zveřejněno nařízení Komise (EU) 2018/1481 ze dne 4. října 2018 komise kvůli nedostatku adekvátních toxikologických údajů o oktylgallátu (E 311) přistoupila k jejich stažení ze seznamu schválených přídatných látek pro výrobu potravin.