Zařazeno do skupiny:
Tavicí soli
Citrát sodný je bílá látka krystalické nebo zrnkovité struktury, která se však může vyskytovat i ve formě prášku s lehkou slanou chutí. Je bez zápachu, na vzduchu stálý. Používá se k úpravě kyselosti nebo k zachování bublinek v perlivých nápojích. Bližší rozdělení: 331(i) dihydrogencitrát sodný, 331(ii) hydrogencitrát sodný a 331(iii) citrát sodný.
Citrát sodný se používá jako emulgátor do zmrzlin, sýrů a kondenzovaných mlék. V tavených sýrech má funkci tavící soli pro zlepšení roztíratelnosti. Dále se využívá pro úpravu kyselosti ovocných nápojů, cukrovinek, ovocného želé, zavařenin, džemů. Do perlivých nápojů se přidává z důvodu zachování bublinek (karbonatace). Váže stopové kovy (mohou způsobovat např. žluknutí), tím zabraňuje vstupu těchto kovů do buňky a odstraňuje jejich nežádoucí účinky. Využití citrátu sodného je také v kosmetice, kde funguje jako alkalizátor. Jeho uplatnění nalezneme i v lékařství jako močopudný prostředek a díky své vlastnosti regulace pH se používá ke snížení kyselosti moči.
Průmyslově se vyrábí přidáváním žíravé sody (hydroxidu sodného) do kyseliny citrónové.
Nejsou známy nežádoucí účinky, je považován za bezpečnou látku. Ovšem není vyloučeno, že při nedostatku vitaminu D může způsobit špatné vstřebávání vápníku čili jeho nedostatek v těle.
V ČR (celé EU) je použití látky povoleno v nezbytném množství kromě dětské výživy. U dětských příkrmů lze použít v nezbytném množství pro úpravu kyselosti. V USA je používání také povoleno (GRAS látka).