Zařazeno do skupiny:
Látky zvýrazňující chuť a vůni
Kyselina jantarová je bílá, krystalická látka, bez zápachu, kyselé chuti. Vyskytuje se ve všech živých buňkách a je součástí řepy, rebarbory, melasy, medu, vajec a ovoce. Nachází se též ve zkvasitelných potravinách, jako je víno, pivo nebo sýry.
Kyseliny jantarová se v potravinářství uplatňuje jako regulátor kyselosti a jako látka dodávající jídlu kyselou chuť. Zároveň i zvýrazňuje chuť. Používá se do nápojů (především do vín a likérů), do pekařských a masných výrobků, dezertů a do nápojů v prášku. Některé soli kyseliny jantarové se mohou používat jako náhražky soli. Její uplatnění nalezneme i v medicíně, kde se používá jako projímadlo.
Průmyslově se vyrábí z kyseliny octové nebo také z kukuřice pomocí mikroorganické fermentace glukózy.
Nejsou známy nežádoucí účinky, je považována za bezpečnou látku.
Přijatelná denní dávka: 0 - 5 mg/kg hmotnosti. V ČR (celé EU) je použití kyseliny jantarové povoleno v nezbytném množství do dezertů, polévek, vývarů a nápojů v prášku. V USA je používání také povoleno (GRAS látka). Kyselina jantarová vzniká ve víně jako vedlejší produkt během alkoholové fermentace. Ve víně se projevuje kamenitou chutí, vysoušením patra a dává vínu slaný nádech.