Zařazeno do skupiny:
Stabilizátory
Vyskytuje se v podobě bílého až žlutobílého prášku či zrnek bez zápachu.
Slouží jako zahušťovadlo v pudincích, různých náplních a pomazánkách, zpomaluje růst cukerných krystalů v cukerných polevách a sirupech, zvětšuje objem a prodlužuje trvanlivost sladkých pekařských výrobků. Funguje jako stabilizátor emulzí v salátových zálivkách, polévkách, omáčkách a sýrech, dodává objem a výraznější chuť nízkokalorickým pokrmům a přidává se do nízkokalorických perlivých nápojů, v nichž váže oxid uhličitý. Schopnost karboxymethylcelulózy vázat vodu určuje její využití ve zmrzlinách a jiných mražených sladkostech nebo při rozpouštění želatiny. Používá se jako základ jedlých povrchových filmů, jimiž je ošetřováno ovoce a zelenina, přidává se do hluboce zmražených potravin, mražených polotovarů, pokrmů určených k přípravě v mikrovlnných troubách a kromě toho se objevuje jako přísada v některých salámech.
Vyrábí se chemickým pozměněním přírodní celulózy.
Po konzumaci většího množství této látky mohou u některých jedinců nastat střevní potíže, avšak v běžných dávkách přijímaných v potravinách nevykazuje karboxymethylcelulóza žádné nežádoucí účinky. Je považována za bezpečnou látku.
Může fungovat jako projímadlo a odstraňovat toxiny z trávicího traktu. V ČR (celé EU) je používání karboxymethylcelulózy povoleno v nezbytném množství ke všem potravinám s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky také povoleno.