Zařazeno do skupiny:
Kyseliny a regulátory kyselosti
Chlor je žlutozelený nekovový prvek - plyn vyskytující se v zemské kůře mající štiplavý, dusivý zápach. Jedná se o konzervant, oxidační činidlo, látka upravující pH, desinfekční prostředek a bělící činidlo k bělení skořápek vlašských ořechů nebo k bělení škrobů. Používá se k prodloužení trvanlivosti čerstvě trhaného ovoce a zeleniny.
Používá se při při zpracování ryb, zeleniny a ovoce. Nejvíce se využívá při čištění pitné vody. Je možné ho využít i jako bělící prostředek do mouk. Používá se v bělidlech, barvách, desinfekcích, plastech, rozpouštědlech a při výrobě tetrachlormetanu a látek zpomalujících hoření. Prodlužuje trvanlivost čerstvě trhaného ovoce a zeleniny.
Chlor se vyskytuje jak v podzemní vodě tak v čističkách odpadních vod. Chlor se vyrábí elektrochemicky elektrolýzou.
Toxický a dráždivý při styku s pokožkou a pro plíce. V pitné vodě a v potravinách vytváří sloučeniny způsobující rakovinotvorné účinky. Při používání k ničení bakterií do pitné vody může obsahovat karcinogenní sloučeniny jako je toluen, xylen a podezřelý karcinogen styren. Chlor je velmi dráždivý a při vdechnutí může způsobit smrt nebo dýchací potíže. Při podání pečiva obsahujícího chlor zvířatům bylo zjištěno velké množství nežádoucích účinků.
V roce 1987 byly zveřejněny studie spojující vznik nádorů močového měchýře u lidí, kteří pili povrchové vody obsahující chlor po více než 40 let. V ČR (celé EU) je použití E925 jako přídatné látky nepovolené. Chlor je povolen pouze při čištění pitné vody. V USA je látka povolena - GRAS.