Zařazeno do skupiny:
Látky zvýrazňující chuť a vůni
Neotam je bílý krystalický prášek, rozpustný ve vodě. Stejně jako aspartam obsahuje kyselinu asparagovou, fynalalanin a methylester. Používá se jako umělé sladidlo, které je až 8000 krát sladší než sacharóza. Na rozdíl od ostatních umělých sladidel je tepelně stabilní (především, pokud se vyskytuje v sušených potravinách), ovšem v potravinách s nízkým pH je stabilní pouze po dobu dvou až třech měsíců.
Používá se jako umělé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Nejčastěji se přidává do nápojů, jogurtů a žvýkaček. Taktéž maskuje nežádoucí pachuť sójových výrobků. Často se vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojích, dietetických výrobcích, potravinách určených pro sportovní výživu, v instantních potravinách či pikantních omáčkách. Stejně tak se může vyskytovat i ve sladkostech, zmrzlinách, mražených dezertech, sirupech, ovocných džusech, sodovkách, džemech, pudincích a želatinách.
Vyrábí se methylací dipeptidu aspartamu.
Vědecké studie probíhající na zvířatech prokázaly, že kyselina asparagová a glutamová zatěžují receptory v mozku. Tento jev se může projevit ve formě neuroendokrinních poruch. Lidé, kteří jsou citliví na kyselinu glutamovou, mají podobné zkušenosti i s aspartamem. Neotam je chemicky podobný aspartamu, ale v trávicím traktu člověka je odlišně štěpen. Během metabolismu nedochází k produkci fenylalaninu, jelikož je účinně blokován dimethyl skupinou. Neotam je tedy bezpečný pro jedince, kteří trpí fenylketonurií. Při testování bezpečnosti neotamu FDA přezkoumala informace z více než 113 studií prováděných na zvířatech i z hlediska účinků na člověka. Studie byly navrženy tak, aby identifikovaly možné toxické, rakovinotvorné, reprodukční a neurologické účinky. Na základě těchto vyhodnocení FDA dospěla k závěru, že neotam je látka bezpečná pro konzumaci. Někteří vědci ovšem varují, že stejně jako jeho příbuzné sladidlo aspartam, může být toxický a karcinogenní.
Neotam byl schválen FDA v roce 2002 pro použití ve všech potravinách kromě masa a drůbeže.